fundacja

Adsum

Kontakt

e-mail: fundacja@adsum.pl tel.: +48 89 672 34 33 kom.: +48 602 553 915
aktualnie przeglądasz »Dokonania 2009

KRÓLEWSKA ŻABA Z KALININGRADU

W marcu 2009 roku Fundacja ADSUM wraz z Ośrodkiem Współpracy Polsko - Rosyjskiej w Morągu, przy finansowym wsparciu Burmistrza Morąga i Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego, zorganizowała wyjazd młodzieży z Żabiego Rogu do Kaliningradu.

Grupa Teatralna "Fabryka" wzięła udział w I Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym dla Dzieci i Młodzieży, zorganizowanym 27 marca 2009 roku przez Dom Niemiecko-Rosyjski w Kaliningradzie, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. W festiwalu udział wzięło 12 grup teatralnych, w tym 2 z Polski - z Teatru Muzycznego z Gdyni i Żabiego Rogu. Grupy przedstawiły różne formy teatralne w 4 językach: angielskim, niemieckim, polskim i rosyjskim.

Młodzież z Żabiego Rogu wystąpiła ze sztuką "Historia pewnej miłości .", której scenariusz powstał z inicjatywy młodych aktorów, a którą reżyserował Marcin Bielski (student V roku Animacji Społeczno - Kulturalnej na Uniwersytecie Warmińsko - Mazurskim w Olsztynie). Zaprezentowane przedstawienie to kontynuacja pracy jaką grupa wykonała pod jego okiem w 2008 roku przygotowując andrzejkowy spektakl w ramach projektu "Kumkajmy razem".

Dowcipne teksty i wręcz profesjonalna gra młodych aktorów zostały dostrzeżone i docenione przez jury festiwalu oraz entuzjastycznie przyjęte przez publiczność. Młodzież wyróżniała się na tle pozostałych grup swobodą gry aktorskiej i brakiem tremy. Na scenie wszyscy odtwórcy ról czuli się jak "ryby w wodzie". Grupa Teatralna "Fabryka" jako jedyna otrzymała dwa wyróżnienia. Jury pod przewodnictwem Walerija Abarowa przyznało grupie szczególne wyróżnienie za sztukę i grę aktorską w teatralnie "czystej" formie. Drugie wyróżnienie młodzież i twórcy przedstawienia otrzymali z rąk przedstawicielki Mniejszości Polskiej w Rosji za szczególną formę, piękny język i wyśmienite, naturalne aktorstwo. Wyróżnieniu towarzyszyło wręczenie królewskiej żaby związanej z rosyjską bajką oraz albumu o Kaliningradzie. Dyplom, żaba i album znalazły honorowe miejsce w Muzeum Żab.

Dziewięcioosobowy zespół młodych aktorów to: Kamila Derkowska, Agnieszka Kurenda, Aleksandra Onaszkiewicz, Maciej Onaszkiewicz, Adrianna Otręba, Joanna Węglewska, Rafał Węglewski, Katarzyna Żurawska i Zuzanna Żurawska.

Grupa Teatralna "Fabryka" otrzymała od organizatorów zaproszenie na kolejny festiwal w 2010 roku. Podczas krótkiego pobytu młodzież z opiekunami znalazła czas na spacer po nadbałtyckiej plaży w Swietłogorsku i zwiedzenie Oceanarium w Kaliningradzie.

Przejdź do Galerii

Kwota dofinansowania - 3125 PLN, w tym:
z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie - 2135 PLN
z budżetu Gminy Morąg - 1000 PLN
Czas realizacji: 26 - 27.III.2009

Wstecz

© Copyright by Adsum 2010