fundacja

Adsum

Kontakt

e-mail: fundacja@adsum.pl tel.: +48 89 672 34 33 kom.: +48 602 553 915
aktualnie przeglądasz »Dokonania 2009

II DNI KULTURY POLSKO - ROSYJSKIEJ W MORĄGU

20 i 21 listopada 2009 roku wolontariusze z Fundacji ADSUM wzięli udział w przygotowaniach i obsłudze II Dni Kultury Polsko - Rosyjskiej w Morągu, zrealizowanych w ramach projektu "Ośrodek Współpracy Polsko - Rosyjskiej" dofinansowanego przez Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Gminę Morąg oraz Starostwo Powiatowe w Ostródzie.

Dwudniowy program obchodów II Dni Kultury Polsko - Rosyjskiej obejmował konferencję na temat "Regionalnej współpracy polsko - rosyjskiej" oraz występy artystyczne. Poprzedziła je wizyta na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich, gdzie po złożeniu kwiatów rozmawiano o historii i problemach wynikających z jej interpretacji.
Podczas konferencji przedstawiono postać i idee filozofa Johanna Gottfrieda Herdera - morążanina, współpracę transgraniczną oraz zaprezentowano nowy numer gazety "Nic o nas bez nas".

O randze polsko - rosyjskiego spotkania świadczy fakt udziału w imprezie trzech konsulów - litewskiego, rosyjskiego i polskiego oraz władz samorządowych miasta i powiatu.

Do sali widowiskowo - kinowej Morąskiego Domu Kultury, gdzie miały miejsce występy artystyczne, przybyli mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście, władze Morąga, przedstawiciele organizacji pozarządowych i instytucji z obu stron granicy stale ze sobą współpracujących. Od progu witała ich umieszczona na banerze uśmiechnięta rosyjska matrioszka z polskim orłem na piersi.
W kuchennym zapleczu degustowano rosyjskie potrawy. Bliny z różnym nadzieniem, kulebiaki, zbitień (napój miodowo-ziołowo-chmielowy), pilmieni (uszka) czy bubliki (rosyjska odmiana obwarzanków) smakowały wszystkim, bez względu na wiek!
W holu można było zobaczyć galerię prac polskich i rosyjskich artystów, w tym ekspozycję zdjęć wielu obiektów i miejsc w Morągu sprzed 1939 roku w porównaniu z dniem dzisiejszym, bardzo misterne wyroby koronkowe, szmaciane laleczki - każda o specjalnym znaczeniu, wystawki prac przedszkolaków, oryginalną biżuterię, prace malarskie i intarsje. Wszystkie prace wzbudzały duże zainteresowanie zwiedzających. Była to również okazja do obserwowania pracy twórców.

Na scenie zaprezentowano wokalne, taneczne i muzyczne występy zespołów i wykonawców z obu krajów. Rosjanie przedstawili bardzo urozmaicony, dopracowany w szczegółach, repertuar (od muzyki poważnej do popu). Atrakcyjne stroje sceniczne i instrumenty stanowiły jego dopełnienie.
Tematem pantomimy, wspólnie wystawionej przez starszą młodzież z Polski i Rosji, była przyjaźń narodów. Widzowie mogli zobaczyć i zapoznać się ze sposobem odnalezienia klucza od zamkniętych drzwi - symbolu nie tylko granicy, ale też stereotypów w myśleniu, postrzeganiu świata, bariery językowej, narodowościowej, rasowej. Kluczem otwierającym drzwi było wspólne działanie, zjednoczenie wysiłków.
Zwieńczeniem uroczystych dni był pokaz Teatru Ognia w wykonaniu morąskiej młodzieży.

Organizatorami II Dni Kultury Polsko - Rosyjskiej, oprócz Ośrodka Współpracy Polsko-Rosyjskiej w Morągu, Fundacji Promocji Przedsiębiorczości "Pogezania" i Regionalnej Kaliningradzkiej Organizacji Młodzieżowej "Tsunami" byli Morąski Dom Kultury oraz Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu Oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Instytucja Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Przejdź do Galerii

Czas realizacji: 20 - 21.XI.2009

Wstecz

© Copyright by Adsum 2010