fundacja

Adsum

Kontakt

e-mail: fundacja@adsum.pl tel.: +48 89 672 34 33 kom.: +48 602 553 915
aktualnie przeglądasz »Dokonania 2010

"SZTUKA LUDOWA W NASZYCH RĘKACH!"

Pod tą nazwą Fundacja ADSUM zrealizowała zadanie w zakresie kultury i dziedzictwa kulturowego przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Partnerami byli Morąski Dom Kultury i Urząd Miejski w Morągu.

Od 18 września do 20 listopada 2010 roku, w długie jesienne wieczory, w dwóch świetlicach wiejskich w Żabim Rogu odbywały się cotygodniowe warsztaty mające na celu zachowanie, przypomnienie i poszerzenie wiedzy i umiejętności związanych z wytwarzaniem koronek szydełkiem, zdobienia cekinami i koralikami oraz filcowania wełny czesankowej na ozdoby do ubiorów. W zajęciach uczestniczyło 10 pań - mieszkanek Żabiego Rogu, a nabyte umiejętności panie przekazały 10-osobowej grupie młodzieży. W grupie młodzieży było dwóch chłopców, w grupie pań - dwie młode mamy, które w międzyczasie urodziły - jedna córeczkę, druga synka. Może one kiedyś również zajmą się robótkami ręcznymi.

Były to spotkania pozwalające na nabycie praktycznych umiejętności wykonywania wytworów sztuki ludowej, wzbudzenie zainteresowania młodzieży rękodzielnictwem.
Uczestnicy projektu uczyli się tradycyjnych technik robótek ręcznych znanych przez nasze babcie. Zaczęli od nauki trzymania szydełka i podstawowych oczek, dowiedzieli się jak dobierać włóczkę i kordonek, poznali podstawowe, tradycyjne wzory. Dla wszystkich były to lekcje żmudnej pracy, wytrwałości i cierpliwości, ale przy tym doskonała okazja do wielopokoleniowej integracji. Koniec warsztatów nie oznacza końca spotkań młodzieży i dorosłych, będą one kontynuowane w przyszłym roku.

Dziedzictwo kulturowe naszego regionu to między innymi wspólne dla wszystkich narodów zamiłowanie do rękodzieła. W każdym domu znajdziemy robótkę lub przedmiot wykonane ręcznie przez naszych bliskich czy znajomych. Celem naszego projektu było ocalenie od zapomnienia jednej z dziedzin rękodzielnictwa tworzącej historię naszego regionu. Uczestnicy projektu, wzorem swoich babć, rozpoczęli własną przygodę w dziedzinie robótek ręcznych i w ten sposób dokonała się pokoleniowa ciągłość pociągu do rękodzieła!

Rękodzielnictwo zyskuje coraz więcej popularności w dzisiejszych czasach. W dobie komputerów, wiecznego pośpiechu ludzie poszukują czegoś tradycyjnego, co połączy w robótce ręcznej oryginalność, użyteczność, ale też wspomnienia, region zamieszkania oraz historię. Warsztaty pokazały, że można idąc śladami mam i babć, wykonywać całkowicie ręczną, indywidualną robotę. Maszyny dawno potrafią tkać dywany i gobeliny, wytwarzać tkaniny, ale kawałek koronki zrobić może tylko człowiek.

Panie i młodzież stawiali swoje pierwsze kroki na koronce irlandzkiej i brugijskiej.
Koronka irlandzka powstała w I połowie XIX wieku, jej wyrób stał się sposobem na dodatkowy zarobek dla wielu rodzin w czasie powszechnego głodu w Irlandii. Wynaleziony wówczas, prostszy sposób wykonywania koronek - na szydełku, a nie metodą igłową, bardzo przyspieszył proces jej tworzenia. Kawałek koronki, na wykonanie którego trzeba było przeznaczyć 200 godzin pracy igłą, mógł być od tej pory zrobiony na szydełku w ciągu 20 godzin. W odróżnieniu od zwykłego robienia na szydełku koronka irlandzka składa się z poszczególnych motywów - listki, kwiaty, różyczki, które robione są oddzielnie, a później łączone za pomocą ażurowej siateczki. W ten sposób nastąpił podział obowiązków - każdy z domowników specjalizował się w konkretnych motywach zgodnie ze swoimi możliwościami. Koronki wyrabiali wszyscy: mężczyźni, kobiety, dzieci i osoby starsze. Każda rodzina pilnowała sekretu wzorów. Gotowe motywy kupowały centra koronki w większych miastach i tam poprzez ich łączenie powstawały gotowe wyroby - kołnierzyki, mankiety, suknie, płaszcze, a nawet parasolki. Koronkę irlandzką kupowano w Europie i Ameryce. Do dziś znana jest pod nazwą "koronka pomocy", ponieważ dała ludziom możliwość przetrwania trudnych czasów.
Koronka brugijska wzięła nazwę od miejsca powstanie - belgijskiego miasteczka Brugge. Jest jedną z odmian koronki szydełkowej. Często tą koronką ozdabiane są firany, obrusy, poduszki. Składa się z cienkich pasków, które łączone małymi łańcuszkami oczek tworzą łuki. Koronka ta znana jest od XVI wieku.

11 grudnia 2010 roku, godzina 17:00. Za oknami śnieżyca, mróz, jeżdżące pługi, a na świetlicy w Żabim Rogu . gorąca atmosfera! Spotkanie rozpoczęło przedstawienie jasełkowe "Gdy Boże Narodzenie się zbliżało." w wykonaniu młodzieży ze świetlicy pod okiem animatorki kultury Joanny Syjczak oraz występ zespołu wokalnego "Eurobabki" działającego przy Morąskim Domu Kultury, w którym śpiewają trzy mieszkanki Żabiego Rogu. Akcja jasełek działa się na dwóch poziomach w niebie i piekle, i oba miały imponującą oprawę scenograficzną, a bardzo dobra gra młodzieży i dopracowane w szczegółach stroje sceniczne wywarły wrażenie na widzach. Gościem honorowym spotkania był zespół folklorystyczny "Warmianki" działający pod patronatem Miłakowskiego Domu Kultury, który liczy 18 osób, w tym 14 śpiewających pań i 4 akompaniujących i śpiewających panów. Na swoim koncie mają bardzo duże osiągnięcia. Przyciągają uwagę profesjonalnym wykonywanie utworów, grą na instrumentach i ruchem na scenie, a także barwnymi, oryginalnymi strojami warmińskimi i ludowym repertuarem naszego regionu. Zespół przedstawił publiczności warmińskie i wileńskie pieśni ludowe oraz kolędy. "Warmianki" zyskały ogromną sympatię widzów, takiego wspaniałego występu mieszkańcy Żabiego Rogu od dawna nie pamiętają.

Najważniejszym momentem wieczoru było zwiedzanie wystawy prac uczestników projektu, prac rękodzielniczych sprzed wielu lat oraz prac dwóch profesjonalistek - Eleny Orłowskiej z Olsztyna prowadzącej warsztaty i Wandy Szot z Morąga. Uczestnicy projektu pokazywali własnoręcznie wykonane z kordonka kwiatki, kolie, aniołki i gwiazdeczki, ażurowe chusty i szaliki z włóczki, wełniane czapki i rękawiczki, cekinowe ozdoby choinkowe oraz broszki i biżuterię z filcu. Wiele uczestniczek warsztatów z wielką satysfakcją demonstrowało na sobie własnoręcznie wykonane biżuterię i chusty.
Podczas wspólnego oglądania szydełkowych rękodzieł goście wyrażali swój podziw dla wykonanych przez uczestników projektu prac, interesowali się dawnymi wzorami i wyrobami, przypominali sobie dawne przedmioty z ich domów rodzinnych. Dużym sukcesem wystawy było ogromne zainteresowanie kontynuacją warsztatów przez osoby nie biorące udziału w projekcie.
Ten zaśnieżony grudniowy wieczór był gorącym, pełnym emocji spotkaniem mieszkańców Żabiego Rogu, a zwiedzaniu wystawy towarzyszyły słowa mieszkanki Żabiego Rogu Fredzi Leonowicz "We wsi Żabi Róg podjęto mozolny trud, by babcine rękodzieło z naszych domów nie zniknęło".

Przejdź do Galerii

Wartość projektu: - 4690 PLN
Kwota dofinansowania - 4000 PLN
Czas realizacji: 01.IX.2010 - 31.XII.2010

Wstecz

© Copyright by Adsum 2010