fundacja

Adsum

Kontakt

e-mail: fundacja@adsum.pl tel.: +48 89 672 34 33 kom.: +48 602 553 915
aktualnie przeglądasz »Dokonania 2011

PERŁA Z ŻABIEGO ROGU

W sierpniu 2011 roku Fundacja ADSUM wraz z Ośrodkiem Współpracy Polsko - Rosyjskiej w Morągu, przy finansowym wsparciu Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego i Burmistrza Morąga, po raz kolejny zorganizowała wyjazd młodzieży z Żabiego Rogu do Kaliningradu.

Tym razem, z przedstawieniem "Perła światła", pojechała grupa teatralna "FROG TEAM", która wzięła udział w Międzynarodowym Festiwalu "Multyashkino", zorganizowanym 21 sierpnia 2011 roku w Centralnym Parku w Kaliningradzie przez Agencję Komunikacji Biznesu, Fundację "Twórz dobro", Gazetę Informacyjną "Dobry Kaliningrad" i Korporację Finansową "Otwarcie".

19 sierpnia 2011 roku - dzień przed wyjazdem odbyła się próba generalna przedstawienia w wykonaniu grupy teatralnej "FROG TEAM" w świetlicy wiejskiej w Żabim Rogu. Wielu mieszkańców przybyłych na próbę gromkimi oklaskami doceniło efekty pracy grupy. Było to bardzo miłe zaskoczenie i wyraz uznania dla wszystkich. Po wymianie zdań na temat artystycznych postępów grupy rozpoczęto pakowanie elementów scenografii - parawanów, halogenów, cieni oraz strojów i wyrobów rękodzielniczych.

20 sierpnia dzieci i młodzież wraz z opiekunami wyjechały do Kaliningradu. Dla większości był to pierwszy wyjazd do Rosji, panowała więc atmosfera oczekiwania, ale i radości z możliwości poznania sąsiedniego kraju.

W niedzielę, 21 sierpnia 2011 roku, w jeden z ostatnich, ciepłych dni lata, na otwartym powietrzu w Centralnym Parku Kaliningradu miało miejsce święto dzieci i rodzin. Uczestnicy Festiwalu mieli możliwość obejrzenia najnowszych rosyjskich filmów animowanych, wysłuchania pieśni swojego dzieciństwa w wykonaniu artystów i muzyków, obejrzenia występów gościnnych, w tym występu młodzieży z Żabiego Rogu, uczestniczenia w warsztatach artystycznych i wielu innych propozycjach organizatorów.

Grupa "FROG TEAM" wystąpiła z przedstawieniem "Perła światła", które bardzo spodobało się miejscowej publiczności pomimo wystawienia w języku polskim. Historia o nieszczęśliwie przerwanej miłości i perle zrodzonej z bólu po utracie ukochanego oraz związanej z tym klątwie rozgrywa się w Japonii. Występ grupy dopracowany był w każdym szczególe. Mocną stroną przedstawienia było połączenie ze sobą gry aktorskiej z teatrem cieni, dzięki czemu było ono zrozumiałe nawet bez znajomości języka polskiego. Ambitny scenariusz, wytrwała praca dzieci i rodziców, opiekunki grupy i reżyserów dały wspaniały efekt. Oryginalny makijaż, fryzury i rekwizyty, a także japońska muzyka w tle były dopełnieniem całości, a naturalna i ekspresyjna gra młodych aktorów zostały docenione przez publiczność festiwalu. Grupa zebrała olbrzymie brawa. Młodzież z Żabiego Rogu pokazała się z jak najlepszej strony.

Na sukces złożyła się praca wielu osób: autora scenariusza i reżysera - Marcina Bielskiego, drugiego reżysera - Agnieszki Kurendy, opiekunki grupy - Joanny Syjczak, ale przede wszystkim wytrwała, systematyczna praca grupy teatralnej w składzie: Dominik Dybowski, Aleksandra Sienkiewicz, Marta Hocherz, Kamil Suchocki, Artur Syjczak, Maja Walecka, Justyna Mikołajczyk, Angelika Malinowska.

W ramach Festiwalu "Multyashkino" równolegle do występów na scenie odbywał się również jarmark dobroczynny pod hasłem "Podaruj radość - podaruj życie!" dla dzieci z obwodu kaliningradzkiego potrzebujących szybkiej pomocy w leczeniu za granicą. Grupa z Żabiego Rogu również uczestniczyła w tym wydarzeniu. Zabrane ze sobą rękodzieła zostały sprzedane, a pieniądze przekazane organizatorom.

Przed występem młodzieży rozdawano wśród publiczności ulotki w języku rosyjskim, które zawierały skrót wiadomości o Żabim Rogu, gminie i regionie oraz streszczenie sztuki, nazwiska twórców i wykonawców. Dodatkową promocją regionu było zorganizowanie akcji nakłaniającej mieszkańców obwodu kaliningradzkiego na głosowanie na Mazury Cud Natury w konkursie na Nowych 7 Cudów Natury.

Sukces młodego zespołu przyczynił się do kontynuacji pracy grupy "FROG TEAM" z Marcinem Bielskim, próby do kolejnego przedstawienia, dzięki wsparciu Morąskiego Domu Kultury, rozpoczęły się we wrześniu w świetlicy w Żabim Rogu. Grupa "FROG TEAM" otrzymała zaproszenia do wystawienia "Perły światła" przed uczniami miejscowej szkoły podstawowej i w Morąskim Domu Kultury.

Przejdź do Galerii

Kwota dofinansowania - 5000 PLN, w tym:
z budżetu Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie - 3000 PLN
z budżetu Gminy Morąg - 2000 PLN

Wstecz

© Copyright by Adsum 2011