fundacja

Adsum

Kontakt

e-mail: fundacja@adsum.pl tel.: +48 89 672 34 33 kom.: +48 602 553 915
aktualnie przeglądasz »Dokonania 2011

"OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA"

Pod tą nazwą Fundacja "ADSUM" zrealizowała w Bogaczewie zadanie z zakresu kultury i dziedzictwa kulturowego przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.
Partnerami Fundacji byli: Gmina Morąg, Morąski Dom Kultury i Rada Sołecka Bogaczewa.

Realizację zadania rozpoczęto wykładem historycznym na temat naszego regionu - Prus Górnych, Oberlandu. Dopełnieniem tej wiedzy były warsztaty historyczne o "nośnikach" pamięci wokół nas - jak je zauważać, poznawać i ocalać, a także konfrontacja zdobytej wiedzy z rzeczywistymi, materialnymi świadkami historii zachowanymi na terenie Bogaczewa. Zajęcia prowadzili Mariusz Grunwald i Paweł Adamczyk z Morąskiego Bractwa Historycznego "MAWRIN".

Dopełnieniem spotkań historycznych był udział kilku osób z Bogaczewa w zorganizowanym w Żabim Rogu przez Fundację "ADSUM" i Stowarzyszenie "TRATWA" z Olsztyna spotkaniu pod nazwą "Mapy Pamięci". Tematem spotkania było przedstawienie i wymiana doświadczeń dotyczących m.in. wyszukiwania i archiwizowania "nośników" pamięci historycznej, sposobów przeprowadzania wywiadów ze świadkami historii, ale też wspominano przybycie swoich rodzin na tereny Warmii i Mazur, dzielono się informacjami o posiadanych pamiątkach rodzinnych.

Od 05 września do 17 października 2011 roku w świetlicy w Bogaczewie odbywały się warsztaty rękodzieła mające na celu zachowanie, przypomnienie i poszerzenie wiedzy o rękodziele oraz przekazanie tradycyjnych, praktycznych umiejętności wykonywania robótek ręcznych. W zajęciach brało udział do 20 osób z Bogaczewa i okolic w wieku 11-73 lat. Dla wszystkich były to lekcje żmudnej pracy, wytrwałości i cierpliwości, ale też wzajemnej, koleżeńskiej pomocy. Poza warsztatami młodzież i dorośli nadal spotykali się w świetlicy, by wspólnie kończyć swoje prace, bądź tworzyć nowe. W ten sposób powstało ponad 100 rękodzieł! Zajęcia są kontynuowane do dzisiaj, a prowadzi je animatorka kultury - opiekunka świetlicy.

Dziedzictwo kulturowe naszego regionu to między innymi wspólne dla wszystkich narodów zamiłowanie do rękodzieła. Celem naszego projektu było ocalenie od zapomnienia ginącej tradycji ręcznego wyrobu robótek i innych przedmiotów wykonywanych ręcznie, które możemy znaleźć w każdym domu. Uczestnicy zadania, wzorem swoich przodków, rozpoczęli własną przygodę w dziedzinie robótek ręcznych.

Elementem łączącym historyczne korzenie z dziedzictwem kulturowym jakim jest rękodzieło było ręczne wykonanie "drzewa genealogicznego". Dane o regionach, miejscowościach i datach osiedlenia się w Bogaczewie poszczególnych rodzin i osób po II wojnie światowej umieszczono w formie liści i żołędzi na przestrzennym "drzewie" - dębie .

10 grudnia 2011 roku w świetlicy w Bogaczewie odbyło się uroczyste spotkanie, podczas którego dokonano odsłonięcia "drzewa genealogicznego" i zaprezentowano dwie wystawy. Część oficjalno-artystyczną poprowadzili: Grażyna Płoska - sołtys Bogaczewa i zarazem animator kultury - opiekun miejscowej świetlicy oraz Grzegorz Kowalek - Prezes Zarządu Fundacji "ADSUM". W spotkaniu udział wzięło ponad 120 osób. Przybyli miejscowi nestorzy i juniorzy, zamiejscowi sympatycy Bogaczewa, a wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele lokalnych władz, kultury i sąsiednich sołectw.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia II części "Dziadów" Adama Mickiewicza w wykonaniu dziecięcej grupy teatralnej "FROG TEAM" ze świetlicy w Żabim Rogu. Przedstawienie reżyserował Marcin Bielski, opiekunką grupy jest Joanna Syjczak - animatorka kultury. Interpretacja trudnego i długiego tekstu, efekty dźwiękowe, występ przy świetle zniczy oraz młody wiek aktorów zrobiły duże wrażenie na widzach.

Występy zespołu dziecięcego "Bursztynowe Miniatury" z Kaliningradu i Zespołu Śpiewaczego "Warmianki" z Miłakowa spotkały się z dużą sympatią widzów. Goście z obwodu kaliningradzkiego zaprezentowali się w bardzo różnorodnym repertuarze - od tańca narodowego poprzez solowy śpiew do tańca wodewilowego i rozrywkowego. Rosjanie zachwycili nie tylko repertuarem, jego pięknym i perfekcyjnym wykonaniem, ale również pięknymi strojami.
Zespół folklorystyczny "Warmianki", znany w naszym regionie z licznych występów i zdobywanych nagród zaprezentował się mieszkańcom Bogaczewa po raz pierwszy. Warmińskie i wileńskie pieśni ludowe, kolędy i pastorałki podbiły serca publiczności - wiele osób podśpiewywało, a małe dzieci tańczyły.
Część oficjalną zakończyła prelekcja o historii regionu i Bogaczewa oraz zgromadzonych na wystawach "nośnikach" pamięci wygłoszona przez Pawła Adamczyka.

Najważniejszym momentem wieczoru było odsłonięcie przez Grażynę Płoską - sołtysa Bogaczewa i Alicję Fyczok - plastyczkę "drzewa genealogicznego" oraz zwiedzanie wystaw. "Drzewo", wykonane ze skóry, brystolu, mchu i żołędzi, wzbudziło podziw i zachwyt wśród publiczności. Mieszkańcy oglądali je, szukali swoich nazwisk, odkrywali rodzinne korzenie, korzenie swoich sąsiadów i znajomych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się mapa Polski z zaznaczonymi miejscami pochodzenia mieszkańców wsi i zbiorowa, współczesna "rodzinna" fotografia mieszkańców Bogaczewa.

Na wystawie historycznej znalazły się prawdziwe, oryginalne przedmioty użytkowe - od kuchennych z dzbanem wileńskim, poprzez magle, kołowrotki, żelazka, radia, kafle, obrusy ukraińskie itp., dwie kroniki - sołecka i szkolna (prowadzona w latach 1946-84) oraz modlitewnik - rodzinna pamiątka z 1860 roku. Wszystkie eksponaty wzbudziły zaciekawienie i podziw zwiedzających, a kroniki szczególne zainteresowanie. Wystawę uzupełniały antyramy z dokumentami, zdjęciami i opisem historii osiedlenia się trzech rodzin w Bogaczewie oraz archiwalnymi zdjęciami wsi.
Wspólnie z mieszkańcami odkryliśmy jedną z kart historii Bogaczewa - ich małej ojczyzny.

Na wystawie rękodzieła znalazły się prace wykonane przez uczestników warsztatów, prace rękodzielnicze sprzed wielu lat oraz prace dwóch profesjonalistek - Eleny Orłowskiej z Olsztyna prowadzącej warsztaty rękodzieła i Wandy Szot z Morąga. Były wśród nich ozdoby bożonarodzeniowe i wielkanocne, obrusy i serwetki, poduszki, bluzki, chusty i szaliki, czapki i rękawice, wycinanki, kartki świąteczne, biżuteria. Wszystkie rzeczy wykonane zostały ręcznie szydełkiem, na drutach, igłą, wycięte lub zrobione z papieru, zrobione z kordonka, włóczki, wełny czesankowej, koralików.
Ilość i różnorodność zebranych eksponatów zrobiła na zwiedzających duże wrażenie.

Przy słodkim poczęstunku toczyły się rozmowy o tym co się zdarzyło i o planach na przyszłość, sołtys wręczyła gościom, wykonane wcześniej na świetlicy, koralikowe "drzewka szczęścia".

To wielopokoleniowe, wielonarodowe i wielokulturowe spotkanie było dla mieszkańców Bogaczewa okazją do sentymentalnej podróży w czasie, do spotkania w miłej, wręcz rodzinnej atmosferze.

Fragment historii i część dziedzictwa mieszkańców Bogaczewa przekazaliśmy następnemu pokoleniu.

W styczniu 2012 roku wyemitowano w Radiu Olsztyn audycję Alicji Kulik "Małe ojczyzny" na temat "korzeni" i dniu dzisiejszym mieszkańców Bogaczewa.

Aby pobrać audycję radiową, kliknij na link

Przejdź do Galerii

Wartość projektu: 7 433,32 PLN
Kwota dofinansowania: 4 000,00 PLN
Czas realizacji: 06.VII.2011 - 31.XII.2011

Wstecz

© Copyright by Adsum 2011