fundacja

Adsum

Kontakt

e-mail: fundacja@adsum.pl tel.: +48 89 672 34 33 kom.: +48 602 553 915
aktualnie przeglądasz »Dokonania 2012

OTWARCIE PLACU REKREACYJNEGO W BOGACZEWIE

Przykład z Bogaczewa jest wzorem dla tych, którzy wątpią w powodzenie inicjatyw dla dobra lokalnej społeczności. Tu, gdzie było "kretowisko" - jest plac rekreacyjny - miejsce do integracyjnych spotkań, urządzania festynów, do promowania środowiskowej aktywności. A zatem można - ku zadowoleniu wszystkich!

Bogaczewo to niewielka wieś w gminie Morąg nad jeziorem Narie. Liczy zaledwie 399 mieszkańców, ale od majówki aż do późnej jesieni zaludnia się około 3. tysiącami wczasowiczów, a więc powód do ugoszczenia gości jest. We wsi funkcjonuje Niepubliczna Szkoła Podstawowa, świetlica wiejska, Zakład Rybacki Bogaczewo Sp. z o.o., a nad brzegiem jeziora swoją bazę posiada Morąski Klub Żeglarski "Keja", to czego brakowało wsi to plac spotkań.

Położony pomiędzy wsią a działkami letniskowymi niewielki teren gminny z przeznaczeniem na cele publiczne wpadł w oko wybranej w 2011 roku sołtys Bogaczewa - Grażynie Płoskiej. To był początek. Potem do akcji weszła Fundacja "ADSUM" z sąsiedniej wsi Żabi Róg i poprzez jej aktywność właśnie pozyskano pieniądze na utworzenie w tym miejscu placu rekreacyjnego.
Kiedy działka o powierzchni 24 arów zaczęła wyróżniać się wśród okolicznych pól, wzbudziła ciekawość mieszkańców i wczasowiczów, ale też zachęcała do działania - przybywało ochotnych rąk do społecznej pracy przy wykonaniu ogrodzenia z metalowej siatki i urządzaniu placu, który wyposażono w drewniane stoły z ławami i ławki, ognisko, miejsce na scenę. Powstało miejsce do odpoczynku, organizowania festynów, zabaw.

26 sierpnia 2012 roku, w niedzielne pochmurne popołudnie, odbyło się gorące otwarcie placu połączone z pierwszym w historii miejscowości festynem dla mieszkańców, wczasowiczów i sympatyków Bogaczewa. Na tę lokalną uroczystość przybyli mieszkańcy Bogaczewa - od seniorów po rodziny z małymi dziećmi, mieszkańcy Morąga i okolic oraz bardzo wielu wczasowiczów oraz przedstawiciele lokalnych władz: Burmistrz Morąga - Tadeusz Sobierajski, Członek Zarządu Powiatu - Bogdan Głowacz, Naczelnik Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego w Morągu - Marek Siudak, Dyrektor Morąskiego Domu Kultury - Andrzej Niewiadomski oraz przedstawiciele sąsiednich sołectw i zaprzyjaźnionych przedsiębiorstw. Burmistrz Morąga pogratulował wszystkim wykonanego zadania, wyraził słowa uznania dla konsekwencji w działaniach pani sołtys oraz przekazał przyszłym użytkownikom placu prezent - ruchomy grill.

Wszyscy mieli możliwość obejrzenia stoisk z obrazami Alicji Fyczok - malarki z Bogaczewa, rękodziełami Joanny Syjczak z Żabiego Rogu, kosmetykami, czy zapoznania się z ofertą bankową. W punkcie PCK można było zmierzyć ciśnienie, w praktyce skonfrontować swoją wiedzę teoretyczną o udzielaniu pierwszej pomocy. Strażacy z OSP w Żabim Rogu zaprezentowali samochód ratowniczo-gaśniczy MAN typu GBA 2,5/20 (jeden z trzech w powiecie ostródzkim), którego wyposażenie, szczególnie nożyce i rozpieraki hydrauliczne używane podczas wypadków drogowych robiły wrażenie na oglądających. Dla najmłodszych atrakcją była trampolina i statek piracki - dmuchana zjeżdżalnia. Z powodu chwilami padającego deszczu, uczestnicy festynu gromadzili się pod namiotami i parasolami, integracja była więc nieunikniona!

Spotkanie umilała dostosowana do każdego wieku i każdego gustu muzyka w wykonaniu zespołu "RIVA" oraz suty poczęstunek przygotowany przez Radę Sołecką. Atrakcją kulinarną festynu było pieczone prosię z kaszą gryczaną i kapustą z grzybami oraz stół biesiadny ze swojskimi wyrobami. Wędzone pstrągi i sielawę przekazał miejscowy Zakład Rybacki. Kto po kiełbaskach pieczonych nad ogniskiem, kaszanką z grilla, czy grochówce miał jeszcze ochotę na deser mógł spróbować domowych ciast. Po przeprowadzonych konkursach, co odważniejsi rozpoczęli zabawę taneczną.

Była to niedziela spędzona przez mieszkańców regionu w rodzinnej, miłej i wesołej atmosferze. Prowadzone rozmowy były okazją do planowania kolejnych spotkań. Festyn okazał się znakomitą promocją miejscowości poprzez liczne uczestnictwo wczasowiczów.
W ten sposób, przy wsparciu ze strony Fundacji "ADSUM" i wielu ludzi dobrej woli ziściła się wizja placu rekreacyjnego przedsiębiorczej sołtys Grażyny Płoskiej i mieszkańców Bogaczewa. Bardzo cieszy fakt, że w trakcie realizacji projektu oraz przy organizacji festynu Rada Sołecka Bogaczewa i Fundacja spotykały się z bardzo dużą życzliwością osób i instytucji.

Jesienią teren placu zostanie ponownie wyrównany, obsiany trawą, a wokół ogniska i na skarpie zostaną posadzone krzewy. Mieszkańcy kolejny raz będą pracowali na rzecz swojej społeczności. Wykorzystanie placu będzie zależało od inwencji mieszkańców Bogaczewa. Pierwsza, udana pod każdym względem impreza bardzo dobrze rokuje na przyszłość!

Wstecz

© Copyright by Adsum 2012