fundacja

Adsum

Kontakt

e-mail: fundacja@adsum.pl kom.: +48 602 553 915
aktualnie przeglądasz »Dokonania 2014

UNIQUEROCKFESTIVAL MORĄG 2015


W dniach 4 i 5 lipca 2015 roku Fundacja "Adsum" zrealizowała przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego zadanie publiczne w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego pod nazwą UNIQUE ROCK FESTIVAL Morąg 2015.

V edycja festiwalu dedykowana była szczególna, bo poświęcona pamięci nieoczekiwanie zmarłego w ubiegłym roku Januszowi Kneć - pomysłodawcy festiwalu i organizatorowi poprzednich edycji, założycielowi i liderowi morąskiego zespołu UNIQUE.

Festiwal odbył się w sali widowiskowo-kinowej Morąskiego Domu Kultury. Dwudniowe wydarzenie składało się z konkursu muzycznego oraz występu ośmiu gwiazd z Polski i Ukrainy, w tym laureata IV edycji festiwalu z 2014 roku. Charakter festiwalu był ogólnopolski.

Ilość zgłoszeń zespołów koncertowych świadczyła o randze festiwalu. Pomimo krótszego terminu naboru chęć udziału zgłosiły 82 zespoły. Poziom artystyczny zgłoszonych zespołów był na tyle wysoki, że powołana 6. osobowa komisja dokonała wyboru 12. (zamiast zakładanych 10.) zespołów występujących w koncertach konkursowych. Ostatecznie w festiwalu udział wzięło 11 zespołów: CRIMSON ROCKETS z Warszawy, DUST BOWL z Krakowa, EXPLOZER z Gdańska, HAJVA z Gliwic, ILIA z Sopotu, JANE DOE z Warszawy, MISSQ z Gniezna, OVERDOSE ze Szczecina, TONE CONTROL z Poznania, UNDERFATE z Kwidzyna, VICTORIANS - ARISTOCRATS' SYMPHONY z Bielska-Białej.

Występy zespołów konkursowych oceniało profesjonalne jury w składzie: Marek Piekarczyk - wokalista, autor tekstów, okazjonalnie aktor, osobowość telewizyjna; Adam Fokow - dziennikarz muzyczny i radiowy, redaktor magazynu internetowego Pandemoneon; Dawid Rakowski - gitarzysta olsztyńskiego zespołu Big Day; Krzysztof Sokołowski - wokalista, autor tekstów i muzyki zespołu Night Mistress, charyzmatyczny frontman; Marcin Kuchniak - gitarzysta zespołu FROG'n'DOG, od 25 lat związany z muzyką.

Główną nagrodę festiwalu - 5 000 złotych, ufundowaną przez Burmistrza Morąga otrzymał zespół HAJVA. Jury przyznało również dodatkowe nagrody: profesjonalną sesję nagraniową w BAT STUDIO w Olsztynie - ILIA oraz wyróżnienie dla zespołu EXPLOZER. Nagroda publiczności - ROCK ARMATA (płaskorzeźba wykonana w morąskim TPD) wybierana w głosowaniu Internetowym przypadła zespołowi OVERDOSE. Nagrodę specjalną im. Janusza Kneć - rzeźbę gitary wykonaną w morąskim TPD ufundowaną przez Małgorzatę Kneć otrzymał zespół UNDERFATE.

Dwa dni konkursowe uświetniały występy gwiazd i gości. Pierwszego dnia wystąpiła Katarzyna Bojarska - młoda, morąska wokalistka wykonująca utwory od musicalowo-operowych, poprzez soulowe, popowe, aż po poezję śpiewaną, bardzo ciepło przyjęta przez widownię. Publiczność rozgrzał występ zespołu z Ukrainy - Czumackyj Szlach wykonujący melodie ludowe połączone ze współczesną, ciężką muzyką rockową. Niespodzianką było wspólne, rockowo-folkowe, wykonanie przez zespół i "Warmianki" pieśni "Hej, sokoły!". Kontynuacją był eksperymentalny występ "Warmianek" z rockowymi muzykami zespołów UNIQUE i BELHAVEN, który uzyskał ogromny aplauz publiczności. Odwaga różnych pokoleń i otwartość na łączenie różnych gatunków muzyki podbiły serca słuchaczy. Główną gwiazdą festiwalu był koncert Marka Piekarczyka Akustycznie, podczas którego nie zabrakło wspomnień i wielu ciepłych słów o Januszu Kneć. Pierwszy dzień festiwalu zakończył się pożegnalnym koncertem morąskiego zespołu UNIQUE, który zaprezentował repertuar z lat 2007-2014. Ostatni wspólny występ muzyków i solistek to wiele emocji, uczuć i wspomnień o liderze, założycielu zespołu - Januszu Kneć.

Relację z pierwszego dnia festiwalu - 10 wywiadów i komentarzy - można było wysłuchać w audycji na żywo w Radiu Olsztyn.

W drugim dniu jako gwiazdy wystąpiły: zespół BELHAVEN z Bełchatowa, zeszłoroczny zwycięzca URF Morąg 2014 - NIGHT MISTRESS ze Skarżyska Kamiennej oraz TRAWNIK & SKADYKTATOR z Warszawy prezentujący gatunek wolnej muzyki ska, wywodzącej się z rocksteady i reggae, który przedstawił się w nadzwyczaj energetycznym koncercie, spektaklu "wciągającego" odbiorców w klimat wykonywanych utworów. Występy zespołów konkursowych, koncerty gwiazd i gości przyjmowane były przez publiczność spontanicznie i żywiołowo.

Gwiazdy i goście, patroni, organizatorzy, sponsorzy i darczyńcy oraz wolontariusze otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy-podziękowania.

Organizatorami V edycji UNIQUE ROCK FESTIVAL Morąg 2015 byli: Fundacja "Adsum", Morąski Dom Kultury, Dystrybucja Materiałów Reklamowych Ireneusz Zalewski z Morąga, Małgorzata Kneć i zespół UNIQUE.

Festiwal został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina.

Festiwal otrzymał patronat medialny od: Radia Olsztyn i Gazety Morąskiej - Tygodnik Gazety Olsztyńskiej. Media lokalne zapowiadające i relacjonujące festiwal to TV Morąg i e-morag.pl

Dzięki otrzymanej dotacji ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a także bardzo licznym sponsorom i darczyńcom możliwe było zorganizowanie tej szczególnej edycji festiwalu. Kolejna edycja festiwalu pokazała, że jest to wydarzenie muzyczne, które wpisało się na stałe w kalendarz amatorskiego ruchu artystycznego w Polsce.

Informacje o festiwalu, jurorach, zespołach, sponsorach i darczyńcach oraz audycja na żywo w Radiu Olsztyn, relacja filmowa i zdjęciowa znajdują się na stronie www.uniquerockfestival.pl

Wartość projektu: 37 346,27 PLN
Kwota dofinansowania - 10 000 PLN, w tym:
Czas realizacji: 1.IV - 31.VIII.2015
Wstecz

© Copyright by Adsum 2012